Hotovo! Aspoň pre tento rok

Autor: Lucia Kučmínová | 28.12.2014 o 14:43 | (upravené 28.12.2014 o 14:57) Karma článku: 4,04 | Prečítané:  820x

Čisto obrazne- máloktorý človek sa v tieto dni neobzrie za seba. Aj keď len tak, potichu, pre seba. Štafetu preberá ďalší rok, ktorý sa naučím číselne vyjadriť až niekedy v polovici februára. Média zavalené štatistikami, prognózami a horoskopmi na celý rok. Teta veští (vážne!) a teraz koncom roka má práce naozaj požehnane. Ľudia sa k nej chodia uisťovať, či bude ďalší rok lepší ako tento. Ale aj ona im hovorí, že rok je taký, aký si ho do veľkej miery usporiadajú sami. 

Pre mňa to bol rok, ktorý ma zasa niečo naučil. V zmysle príslovia „Kto seje vietor“ ale aj na motívy Janka Ledeckého, ktorý už dávno vedel, že „všechno bude fajn“. Tento rok neprial vinárom, ale bol iný. A preto dobrý.

Prelistovala som týždenník a ak by mal byť naším kompasom v tomto roku, nebolo by nad čím jasať. Korupcia, konflikty na Ukrajine, sucho na jednej strane a záplavy na druhej, stratené lietadlá, potopené lode, šíriace sa nákazy, politické kauzy...Zavrela som to.

Nebol primárne o globálnych udalostiach. Bol o mikrosvetoch. Vašich, mojich, úplne cudzích a aj tých, ktoré takmer dôverne poznám. Prelínali, dotýkali sa, tvarovali jeden druhý. Skrze svet iného som aj do svojho preniesla o kus viac číreho šťastia, pokoja a ľudskosti, ktorú som sama strádala asi najviac.

Ľudia ju so sebou nosili všade. Akoby sa viac dokázali rozprávať o tom, čo cítia, čo chcú a nebáli sa o to dostatočne nahlas požiadať. Nebáli sa viac dávať, ako očakávať. Menej sa hnevali a viac odpúšťali. 2014 bol rokom čarovným na priateľstvá, svadby, deti, ktoré prišli a čoskoro prídu. Láske dali šancu aj tí najväčší skeptici a tí, ktorí o nej veľa písali, sa naučili mlčať. A prežívať ju.

Bol to rok uvedomovania si seba a rešpektovania iných existencií. V celej ich jednoduchosti aj zložitosti. Rok plný serpentín, rok vrcholu a (takmer) dna. Rok obklopovania sa ľuďmi, ktorým pravda hovorí niečo viac, neboja sa veci pomenovať správnymi slovami a o polnoci pošlú SMS ako milujú to, kým ste. Bol to rok veľkých rozhodnutí, silných žien a mužov so cťou. Bol to rok o ľuďoch.

A tak ako som si pred rokom želala všetko poučné, asi mi to vyšlo. Aspoň za seba zdvíham ruku. Želám nám, aby učenie bolelo ešte menej, aby sme v pomáhajúcom a milujúcom trende pokračovali aj naďalej. Pokojne aj s mierne rastúcim tempom. Aby sme ešte viac zdokonalili schopnosť počúvať prírodu, blížnych a seba. Aby sme vedeli prijímať inakosť v rôznych podobách a ako mi zaželala Ivanka: „Ľúb samú seba. To je dôležité.“

Keď si to tak spätne čítam, bol to vlastne skvelý rok. :)

(Na záver niečo hudobné a krásne, čo sa urodilo tohto roku.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?