Vyznanie

Autor: Lucia Kučmínová | 5.12.2013 o 22:45 | (upravené 5.12.2013 o 23:08) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  492x

(V prípade, že ste dnes prijali plnú dávku irónie, ďalej ani nečítajte.) Z času na čas totiž robím veľmi čudné veci. Skúšam, kde mám hranice. Tak sme si so spolubývajúcou pustili jednu „vypaľovačku“ od nemenovanej speváčky, ktorá je u nás verejne považovaná, ak nie za kráľovnú, aspoň za princeznú popovej scény. S istotou jednou z mnohých princezien.

Nie som slepá, hluchá a bez prístupu k médiám a niektoré informácie si ma, bohužiaľ, nájdu bez rozdielu, či po tom túžim, alebo nie. Navyše si treba neustále refreshovať všeobecný rozhľad, takže do určitej miery akceptujem aj takúto formu nevyhnutného zla. Ale ku konkrétnej dáme. V médiách a v očiach fanúšikov je vykreslená ako bojovníčka, stojaca na strane slabších, súcitná, stále pozitívna, nezištná, šarmantne usmiata. Namiesto toho som osobne zistila, že nevie používať slová „prosím“ a „ďakujem“, tie ostatné slová používa s trochu povýšeneckým tónom a že jej nestojím ani za očný kontakt, čo je pravdepodobne pri takej veľkej miere pozitívnych vlastností normálne a vedecky vysvetliteľné. Že ona odniekiaľ vie, že som si nekúpila jej CD a ani to neplánujem nikdy spraviť? Nakoniec som aj rada, že sa teda nepretvarovala a dala mi pocítiť, aká som nula, lebo nepoznám noty.

Konkrétne jej pesničku sme si pustili dvakrát. Po prvotnom šoku sme sa snažili vstrebať text a melódiu, ale obe sa akosi rozbiehalo do dvoch smerov a nedokázali sme ohodnotiť ani jedno. Čo už, boli by sme na hovno recenzentky. Asi preto, že stále nepoznáme noty a naše emočné prežívanie nedosahuje patričnú hĺbku. Každopádne- úplne ma to rozsekalo. Viac, ako duet Evy a Thomasa. Vážne.

Tuho, naozaj tuho som z útrob svojej poloprázdnej mysle vyťahovala čo najobjektívnejšie vonkajšie aj vnútorné znaky, vďaka ktorým si jedinec/ dvojica/ skupina, dokáže podmaniť široké okolie a ešte ho presvedčiť, že dalo do toho more úsilia, potu a dokonca aj vlastných prachov. Že to robí zo srdca a teda aj dobre. Nie dobre, najlepšie! Sme predsa vo vodách popu.

A ako by mal vyzerať taký hit, ktorý zabezpečí aspoň pár teplých dní vo vodách dravého šoubiznisu? Hit, ktorý dobije nejeden ušný bubienok, srdce a hitparádu? V prvom rade, sound. Jednoduchý, zapamätateľný, bez zbytočných akordov, pričom sú optimálne dva, nanajvýš tri. Netreba si lámať hlavu hrou na nástroje, dnes technika dokáže poriešiť aj toto.

Text. Musí sa rýmovať, alebo aspoň budiť toto zdanie. Najlepší je striedavý rým abab, aby poslucháč už v prvom riadku vedel, ako bude končiť nasledujúci a aj ten po ňom. K tomu klišé, ale veľa, veľa, veľa. Vítané sú citoslovcia ako „ooooh“, „aaah“ a čokoľvek, čo dôveryhodne simuluje prežívanie pohlavného styku priamo pri nahrávaní. Sexuálne témy vyhrávajú. U žien je povolená značná dávka prejavenej naivity a súčasne (ne)zdravej lascívnosti. U mužov sú vítané skôr drsnejšie formy vyjadrovania, poukazovanie na svoju mužnosť, silu a možný majetok (hoci aj ten požičaný). Ak chce dotyčný/ dotyčná preraziť na domácom trhu, je vhodné zvoliť slovenčinu  a vynechať vulgarizmy. Kariéru vymetača kultúrnych domov máte takmer zaručenú a pod pódiom budú tancovať nadšení dôchodcovia, ktorí vás budú uvádzať ako príklad svojim vnúčatám. A možno sa pozriete zadarmo aj do Istebného.

Klip. Vizualizácia nápadu dokáže dať celému veľdielu vskutku dôstojnú bodku. Alebo aj nedôstojnú. Vsádza sa na kult krásy, efektov a kontroverzných nápadov. Takmer odhalené zadky, prsia, pohyby naznačujúce sex. Opálená pokožka, výrazný make-up, vypracované mužské telá, taktiež takmer odhalené. Drahé autá, veľké domy, bazény, párty, šampanské. Niekedy s láskou spomínam na klipy Maduaru a Petra Nagya.

Propagácia, PR, reklama. Je veľmi, veľmi dôležitá. Je nutné mať za sebou správnych ľudí, veľa obiehať, prosiť, vybavovať. V tomto asi tkvie úspech globálne, nielen vo svete popu. Pokiaľ ale nemáte citlivý dáviaci reflex z väčšiny našich denníkov, za malý škandálik budú o vás naozaj radi písať. O to viac, ak budete volať z vlastnej iniciatívy a posuniete aj nejaký, v ktorom je hlavným aktérom vaša konkurencia. Za to vám šéfredaktori vtlačia aj božtek na čielko. Každopádne, nikdy nepripažujte svoje ostré lakte. Nemuselo by sa to vyplatiť.

 

 

Tak...To je celé, čo som vlastne chcela. Môžete ma zožrať, nazvať ma zakomplexovanou hipsterkou, ale nie, meno tej speváčky nepoviem! :)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?