Čas

Autor: Lucia Kučmínová | 16.11.2013 o 14:43 | (upravené 16.11.2013 o 16:30) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  335x

Čas bezpodmienečne vníma každý živý tvor. Riadi každodenný pohyb človeka, svetlo a tma ovplyvňujú režim zvierat a rastlín. Čas má status veličiny, má svoju značku, vzorec. Napriek svojej relatívnosti dokážeme s istotou povedať, či ho máme dosť, alebo nie.

Čas sa zrkadlí vo viditeľnom striedaní horúcich nocí a zasnežených dní. Oslavami narodenín zakrúžkovaných v kalendári. Čakaním na meškajúci vlak aj odpočítavaním minút do konca pracovného času. Je vymeraný čiarou života a ďalšími vráskami. Dotýka sa náš skrz ľudí, ktorých prináša život, o ktorých nás rovnako tak pripravuje. Dáva o sebe vedieť chvíľkami šťastia a drobným škrabancom na rukách a duši. Upozorňuje sa seba tancom ručičiek na ciferníku, pripomína sa inkasom v schránke a televíznymi novinami.

 

Občasne nezvratná plynulosť zariadi všetko tak, že sa ocitneme v úlohe nemého herca, okolo ktorého prúdi svet rýchlosťou svetla a inokedy zasa spomalí takmer akoby sa zastavila Zem. Absolútne neschopný sa zapojiť do neúprosného kolobehu, v ktorom sa minúty menia na sekundy a iné sekundy bývajú naopak, dlhšie ako hodiny. Keď dúfajúc prosíme, aby deň skončil a nevieme sa dočkať zasa iného. Vďaka času sa meníme na zrnko prachu, nepodstatné a neviditeľné, ktoré odfúkne vietor, keď nastane správna chvíľa.

 

Čas možno útržkovite zachytiť, bez záruky na večnosť. V zažltnutých fotografiách, v blednúcich spomienkach nedokonalej pamäte. V bozkoch a v slzách, v hodinkách starého otca. V knihách a denníkoch, ktoré sme kedysi čítali. V smútku aj láske, ktorú sme cítili. V slovách, ktoré nemožno vziať späť. Čas, to je minúta, ktorá nám zmení život a tá po nej, ktorá už nič nezmení. Je nenápadným hráčom, ktorý svoje karty vyloží v chvíli najmenšieho očakávania. Čas je dlh, na ktorý si spomenieme, až keď začne brať.  Čas je tá jediná vec, ktorú nemáme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?