Keby nemí hovorili

Autor: Lucia Kučmínová | 13.11.2013 o 19:29 | (upravené 15.11.2013 o 10:01) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  394x

Dosť často za pristihnem pri tom, že si predstavujem svoj život v koži iného človeka. Takého, ktorý je iný ako ja. Ktorý je mužského pohlavia, alebo vie hrať na klavíri, ktorý je nevidiaci, alebo svoj život prežíva v uliciach miest a na železničných staniciach. Predstavujem si, aké by to bolo. Ako by bol môj život. Ťažší? Šťastnejší? Viac naplnený? Do jedinej podoby človeka sa akosi vcítiť neviem, aj keď som sa o to pokúšala. Do podoby ľudskej hyeny. Aj keď to voči nim nie je veľmi fér, lebo hyeny sú vraj veľmi starostlivé.

MojiMojiLucia Kučmínová

Vraví sa, že kto nemá rád zvieratá, nemôže mať rád ani ľudí. Neplatí to vždy, lebo hneď mi to asociovalo Bridget Bardot, ktorá ľudí naozaj neznáša, zato psom zasvätila svoj dom, majetok aj život. Ja osobne mám tiež veľmi zvláštne nastavenú emocionálnu latku a som si toho vedomá. Zviera vie vo mne vyvolať oveľa silnejšie city, ako človek. A vo vyššej frekvencii ich prejavujem práve im. Opäť som lustrovala po stránkach Pes v núdzi a jej podobným. Opäť som sa týrala pohľadom na opustených chlpáčov. Pri každom z nich je popis, čo ho za krátky život stihlo stretnúť, kde sa našiel a v akom stave. A veru, mnohokrát by sa to dalo označiť slovom "otrasné".

Nechápem jednu vec. Aký gén a okolnosti môžu za to, že človek narába so zvieraťom ako s neživou vecou bez akýchkoľvek citov. Ktorú môže uviazať na reťaz, vyhodiť z auta, alebo surovo ju zmlátiť. Len tak. Lebo je zakomplexovaný hajzel, ktorý je presvedčený o tom, že len silou, ignorantstvom a bezcitnosťou si ľudstvo upevní najvyššie miesto v hierarchii tvorstva. Okej, chápem, že niekto nemá vzťah ku zvieratám a faunu rieši len na úrovni domáceho hmyzu. Nebol k tomu vedený, alebo sa ich bojí. Je to pochopiteľné.

Z pohľadu legislatívy sa na zviera prihliada ako na majetok. Ale na druhej strane, každý môže so svojím majetkom narábať ako chce. To znamená aj zle. Nepamätám si prípad, že by niekto sedel za to, že týral zviera, aj keď sadzba za takýto trestný čin sú 3 roky. Hoci aj dnes platí zákon a vyhláška vzťahujúca sa na ochranu zvierat, ale vzhľadom na štatistiky o týraní ide pravdepodobne len o pôsobivú formalitu našich orgánov, pričom to malé percento zistených páchateľov vyviazne s podmienečným trestom.

Ďalšia vec, ktorá ma dosť vytočila, bolo haló okolo čipovania, ktoré bolo v krátkom čase zrušené. Čipovanie, ktoré malo byť robené pre zvieratá, na ich ochranu, redukciu nechcených a následne vyhodených živých vianočných darčekov. „Prekvapivo“ sa stalo len sezónnym a veľmi ziskovým biznisom pre zainteresované osoby. Rozčuľovať sa nad zákonmi nemá zmysel, to prenechám blogerom, ktorí sa vyžívajú v politických záležitostiach. Pôvod všetkého je v takmer bezhraničnej agresivite nielen voči zvieratám, ktorá je v niektorých jedincoch silne zakorenená. Bude ešte dlho trvať, kým si uvedomíme, že sme priam povinní ochraňovať niečo, čo je slabšie a zraniteľnejšie ako my?

 

Všetko na svete je vraj v harmónii. Tak ako sú zlí ľudia, na druhej strane sú zasa tí dobrí. Zasväcujú svoj život práci s nemými tvormi, alebo ich jednoducho príjmu do rodiny ako ďalšieho člena. Týmto chcem vzdať hold a úctu všetkým ľuďom, ktorí milujú (nielen svoje) zvieratá také, aké sú.  Ktorí ochotne utrú mláku, mávnu nad rozbitou vázou, zožratým rezňom alebo krvavým škrabancom. Ktorí neriešia, akú má ich králik farbu, alebo či má ich kocúr správny počet fúzov a biely fliačik presne tam, kde si to želali. Láska, ktorú nám zviera dáva, nie je určená jeho pôvodom, ani vzhľadom. Rovnako, ako čistokrvný labrador vás bude milovať oriešok viac než nejasného pôvodu, alebo mačka, ktorá spáva pod vaším schodišťom. Keby vedeli zvieratá hovoriť, naučili by ľudí naozaj milovať. Bezpodmienečne, oddane a do konca života.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?