Kuko a Gumkáči

Autor: Lucia Kučmínová | 5.10.2013 o 11:27 | (upravené 5.10.2013 o 12:37) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  459x

Užívať si posledné dni, zvané „spánok dokedy chcem“ je blažený a svojím spôsobom trochu deprimujúci pocit. Lebo človek nikdy nevie, či mu také rána nebudú dopriate až o pár rokov. A tie, kedy nemusíte robiť absolútne nič, čo vás nebaví a môcť robiť len to, čo vás baví, bez hrôzy v očiach vašich rodičov, sú tiež preč. Vlastne, tá hrôza v očiach sa tak celkom nevytratila...

Ako malí fagani sme s bratom namiesto vyspávania do desiatej, už o pol ôsmej tajne prepínali Kuka, Quixa a Quixinu a hádali sa, ktorý z Gumkáčov doskáče ďalej. Brácho pašoval keksy z kuchyne a ja som zahrievala pelíšok, aby sme sa mohli pod perinou štuchať studenými nohami. Naši z toho neboli nadšení, ale stále lepšie ako keď sme o piatej rozložili po kuchyni hrnce a pripravovali sa na (ne)sľubnú hudobnú kariéru. Obávam sa, že práve toto bude jedna z vecí, ktorá sa mi vďaka karme vráti.

Alebo ten pocit, keď som bola na karnevale za orientálnu tanečnicu a cítila sa dospelo. Trochu šminiek očividne zapôsobilo na krehkú dievčenskú dušu. Maťo (rozumej brat) vychytal kostým zajaca. Dostal do ruky aj mrkvu, ale kým sme stihli prísť na miesto určenia, v aute ju zožral. Doslova. Asi sa videl v zrkadle. Vyzeral ako malý zajačí transvestita, no naši ho krvopotne presviedčali, že tak určite nevyzerá. Obliekli mu moje farebné legíny a môj biely kožúšok a na akú-takú ochranu jeho vývinu, mu otec narýchlo nasadil zajačiu masku na gumičke. Skutočne mal v tej chvíli seriózne našliapnuté na zmenu orientácie. Existuje aj fotka, ale to mu nespravím.

A čo chlapi? Oprava, chlapci. To boli časy. Vytrvalo ma odmietala moja veľká láska Maroš, tak som ako prvého pobozkala Martina. Bolo to v škôlke, ale keď tak premýšľam...veľa sa v tých pravidlách vzťahov nezmenilo J. Ešte v ten deň ma moje dvojča nechutne nabonzovalo rodičom a ja som spoznala, čo je to cítiť sa maximálne trápne a túžiť po jedinom- zahrabať sa do zeme. Čakala ma prednáška o baciloch, ktoré si  moja detská hlava predstavovala ako tie umelé príšery z béčkových, či skôr céčkových hororov, ktoré vám v noci tajne obhrýzajú časti tela, ktoré si večer zabudnete prikryť perinou.

V škole nás vždy rozsadili po prvom týždni, lebo pedagógovia neboli ochotní trpieť naše bitky, hádky, trápne rýmovačky (asi sa v nich našli) a následné záchvaty smiechu. Pravidelne sme odoberali časopis Slniečko, ktoré bolo nosným artiklom na hodine čítania. My sme ho dokázali ešte v ten deň rozobrať kvôli vystrihovačke v strede. Dokonca som jeden školský polrok brácha suverénne tromfla v počte poznámok. Aplauzu sa mi nedostalo.

A to, čo si musela mama vypočuť na nejednom rodičovskom združení, keď sme boli zaradení ako hlavný diskusný bod, ani nehovorím. Väčšinou s nami triedna zabila všetok čas a nechávala ostatných rodičov v mylnom dojme, že ich deti sú sväté. Krivda ako prasa a mamina odchádzala červená ako dobre vyzretá paradajka. Jediné, čo nás uchránilo pred  ukrutným trestom, bola bezhraničná rodičovská láska. Mami, oci,  dúfam, že nám to raz prepáčite.

Úlohy spravené za pár minút a bezstarostné naháňačky na bicykloch. Podivné mená plyšových hračiek a losovanie o tú istú čokoládu. Prázdniny ubiehajúce rýchlosťou svetla, rozbité kolená. Výlety po horách a požičané videokazety. Sukňa s bodkami, ktorú mi ušila babka. Povinné ovčie kiahne a kreslení hrdinovia. Kamarátstva na život a na smrť, hry, ktorých pravidlá si každý menil podľa seba. Vybité zuby, pokosený trávnik a ešte o hodinu dlhšie vonku. Prosím.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?