Najslávnejší Zoznam

Autor: Lucia Kučmínová | 25.7.2013 o 17:20 | (upravené 25.7.2013 o 21:32) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  871x

"Ten zoznam je dobro samo. Ten zoznam je život, ostrov v mori smrti." Odkedy som prvý raz videla Schindlerov zoznam, ubehlo asi 7-8 rokov. Ako mladšia som si nahovárala, že nemám dostatočne silný žalúdok a povahu. V skutočnosti som len nedokázala múdro a vkusne vyberať. Na základke som radšej nešla na fakultatívny "výlet" do Osvienčimu. Vyľakali ma informáciou o miestnosti s topánkami, o ďalšej s kuframi, o ďalšej s...Predpovedala som si nervový kolaps a radšej som doma zaľahla s predstieranou chorobou.

Superlatívmi netreba šetriť, ale o tých sa už popísalo za 20 rokov do aleluja. Výkony hercov aj nehercov, priam skvostná hudba filmového klasika Johna Williamsa, scenár plný úchvatných dialógov, ktoré zrkadlia život svojej doby. Vo všetkej svojej fatálnosti, utrpení a v zábleskoch ľudskosti, ktoré presvetlili hrôzu svojej doby. Aj keď film patrí medzi rekordmanov v dĺžke trvania (3 hodiny 17 minút nie je vôbec na zahodenie), ku dnešnému dňu som ho zhliadla siedmykrát. To je skoro jeden celý deň života. Neľutujem.

Prvý ťah na bránku bol bol charizmatický Liam Neeson, ktorého lišiackosť a humánnosť bola viac než uveriteľná. Druhým ťahom bol čiernobiely obraz. Pridával na autentickosti a tej tam veru málo nebolo. Za seba vravím: bolo ťažké presviedčať sa, že je to len film. Dokumenty, knihy, besedy a učebnice dejepisu systematicky odhaľovali zverstvá, ktoré nemali obdoby. Teda mali, lebo história sa opakuje. Táto by sa už nemusela. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že záznamy z histórie boli napriek tomu ku nám dosť milosrdné. Lebo kto nezažil...

Jeden moment bol pre mňa priam magický. Dievčatko v červenom kabáte. Jediný farebný okamih v celom filme. Veľmi som jej držala palce. Zdanlivo nepatrná, krátka a určite nie prvoplánová pasáž. Podobných tam bolo veľa. Krása a intenzita priamoúmerne vynásobená krátkosťou scény. Usmiaty chlapec v čapici, pozerajúci na vlak plný deportovaných Židov, ktorý pohybom ruky pod krkom naznačuje, čo im želá. Vrecko zlatých zubov vysypané na stôl pred klenotníka (či znalca). Šialený strach matiek, keď im vlastné deti kývajú z nákladných áut, netušiac, že ich nevezú na výlet. Zdesené ženy v sprchách, čakajúce na istú smrť.

Bravúrne zobrazenie ľudského zúfalstva a bezútešného boja o záchranu. Zobrazenie snahy o zachovanie zvyškov ľudskej dôstojnosti, ktorej sa vzdávajú len preto, aby prežili ďalší deň. Blízkosti, ktorá spájala osudy ľudí. Ľudí, ktorí sa nepoznali. Realistické, chaotické výjavy s mŕtvolami sa v pravidelnom rytme striedajú s citlivými a pokojnými, v ktorých sa odráža sila ľudského ducha, ešte stále tlejúceho dobra. Hoci sa zdá, že je už príliš ďaleko.

Taký Ralph Finnies je môj favorit, ale počas troch hodín ho zakaždým nenávidím do špiku kostí. Vedľajšou úlohou skvele sekundoval hlavnej postave. Dovolím si tvrdiť, že ju trochu zatienil. Tvorili kontrast, v kinematrografii takmer bezkonkurenčný. Za hodnoverné stvárnenie dostal nomináciu od Akadémie. Dvojkilovú pozlátenú sošku si neodniesol, ale náplasťou mu mohla byť cena BAFTA a zaslúžený obdiv od kritikov. Naozaj zaslúžený. Prvá významná rola a hneď sa vryť do pamätí dikákov a kinematografie ako neuveriteľne krutá postava- to chce veľké osobné odhodlanie. Vďaka chameleónskej charizme sa vyhol škatuľke s názvom Ten nacistický hajzel a vďaka postave Amona si zaistil miesto medzi hereckou elitou. Nie zárobkami, ale výkonmi, o ktorých presviedčal v celom rade ďalších snímkov.

Filmu bola vyčítaná nerealistickosť, prekrúcanie histórie a glorifikácia Schindlera. Možno. Ono každý príbeh má dve strany. Tu ide v prvom rade o dôstojné zobrazenie ľudského utrpenia a o spracovanie. Film je umenie a umenie je subjektívne. Témou kontroverzný, obsahom emotívny, u mňa jeden z prvých na zozname. Takže mládež. Dopozerajte (v lepšom prípade vypnite) Transformerov a pozrite si Schindlerov zoznam. Spielberg totiž nenatočil len Jurský park a Indianu Jonesa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?