Slovo na 5 písmen

Autor: Lucia Kučmínová | 6.5.2013 o 10:28 | (upravené 6.5.2013 o 11:39) Karma článku: 4,46 | Prečítané:  439x

Ten moment, keď sme zakúsili chuť bájneho slova. Nech to už bolo akokoľvek dávno. Tá moja chutila po malinách, čokoláde a káve. Už je to 7 rokov. Pocitovo 7 svetelných. Dátum spotreby na nej nemá miesto. Jedno je ale isté. Vedia meniť dátum spotreby tých ďalších.

Mala som podivný sen. Stála som na brehu rieky. Bola dosť hlboká, tak som si vyzula topánky a nechala ich na brehu. Oblečená som do nej vošla a nechala som sa unášať rýchlym prúdom. Ležala som len tak, na hladine. Cítila som sa dobre, hoci som vedela, že ma môže stiahnuť dolu. Posadila som sa na posteľ a začala som premýšľať. Ráno je to najlepšie. Nalistovala som v snári niečo o šťastí. Samá voda. Rieka je metafora pre úplne iné veci.

Čas je istota. Istota, že sa preleje veľa vody. Že niektoré rieky vyschnú, niektoré sa sa vylejú. Podaktoré sa medzičasom vlejú do iných morí. A niektoré nás môžu utopiť. A počas toho, ako prúdia, učíme sa plávať. Ako-tak. Z času na čas nie je na škodu z nej vyliezť a oddýchnuť si. Osamote, na brehu.

Nechcem používať to slovo na L. Nemám ho akosi rada. L. zaváňa "klišéovitosťou". Aj ja som na L. Je to najjednoduchšia a zároveň najsilnejšia zbraň. Príležitostne hromadného ničenia. Ako dobre, že ju nevymyslel človek. A ako dobre, že nemá návod na použitie. Žiadne pravidlá, žiadny sudca. Vypína rozum, učí žiť a občas nám láme väzy. Nedá sa pochopiť, ani chytiť. Vyhýba sa nám, keď ju potrebujeme. Príde, keď ju nečakáme.

Nech sa akokoľvek meníme, nech strácame vlastnosti a podaktorí aj charakter, ona je podstatou nemená. Prezlieka si len šaty. Je predsa žena. Márnivá sochárka, ktorá do ľudského kameňa tesá nenávratnú podobu. Talentovaná herečka, zábavná v komédií, strhujúca v tragédií. Divá šelma, ktorá sa nedá skrotiť. Siréna, ktorá láka aj desí. Vzácna konkubína, ktorej pozornosť si nemôžete kúpiť. Vedma aj bohyňa. Deň aj noc. Život a smrť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?