Čas dlhov (Utorok, 12.2.- Piatok, 22.2.2013)

Autor: Lucia Kučmínová | 5.4.2013 o 19:50 | (upravené 5.4.2013 o 22:23) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  256x

Držali sa za ruky. Pomalým klusom sa približovali k cieľovej rovine. Odrazu všetko zmizlo. Stromy, budovy. Ich molekuly sa rozliali v sálajúcom teple. Cesta sa mihala, stúpala a klesala. Démonicky sa zvírila prachom. Výjav pripomínajúci otvorené horúce ústa, ktoré túžia len po jednom. Pohltiť ich. Čím boli bližšie, tým viac sa chcel vrátiť. Inštinkt zvieraťa vygradovaný v momente nebezpečenstva. Prsty aj dlane sa mu potili, nanovo ich zalievalo teplo. Znovu a znovu. Mohol sa otočiť a vrátiť sa späť. Bez nej.

Začala sa správať ako zmyslov zbavená. Priťahovaná neviditeľným magnetom pozvoľna pridávala. Mútne oči bez náznaku lesku sa na neho v zlomkoch sekúnd otáčali. Chcela cítiť, že beží s ňou. Hlasy vyvierajúce z neurčita ju lákali ako sirény záhrobia. Bez prestania sa ho držala. Čím boli bližšie, tým viac sily musel vynaložiť, aby s ňou udržal krok. Do tváre mu fúkal vietor odnikiaľ. V očiach ho štípal pot. Prstami si pretrel oči. Bola preč. V dlani ho pálili len odtlačky jej prstov.

Náhle ním trhlo a pretočil sa na posteli. Práve tým pohybom si do ľavého oka nasmeroval úzky pás svetla. Zaštípalo ho v očiach. Z ostrého prúdu fotónov ho pichlo kdesi v temene. Na čele mal ešte pár kvapiek potu. Tvár si ponoril do vankúša. Meravosť v trapézach prešla do ďalšej vlny bodavej bolesti. Nevhodná poloha mu nedovolila zotrvať dlho bez prísunu kyslíka. Ani ona už vedľa neho neležala.

Ďalší deň práce z domu. Chcel jej venovať čo najviac času. Čas plynul nevyspytateľne ako na centrifúge. Priam neľútostne osciloval, nečakal. Hore, dolu. Rýchlo. Pomaly. Lepšie a horšie. Neplytval čas ďalšími testami a mĺkvym lekárskym pokyvovaním. Bezútešnosť dní nezaťažovali zbytočnosťami. Zapĺňali ho tým, čo spolu robili prvý raz a súčasne naposledy.

Jazdili na koňoch, hoci ich pach neznášal. Sedávali v noci na balkóne. Zabalení v dekách nasávali studený vzduch a bez slov vnímali spln aj svitanie. Kúpal ju a česal jej vlasy. Čítaval jej z kníh a varil čaje. V teplotách jej menil obklady. Skoro ráno a neskoro večer prenášal jej útle telo do postele. Vždy mu potichu poďakovala.

Ženu, ktorá ho len svojou existenciou skutočne metamorfovala, sa sama menila na na chátrajúci, dožívajúci organizmus. Jej oči sa každým dňom vzďalovali. Vyhasínajúc bojovali o zvyšky iskier, ktoré čoraz viac slabli. Líca sa prepadávali, vystúpili jej žily na krku aj viečkach. Vlasy redli a nechty beleli. Jej hlas sa menil a slabol, akoby už nemala čo viac povedať. Horúčky a vracanie dramaticky oslabovali jej telo. Vzpínalo sa a bránilo, ale pod tiažou sa jej telo rúcalo ako krehká stavebnica zložená neskúsenými detskými rukami.

Rišo využíval posledné zásoby síl. Ľakal sa každého jej spánku, každého nevýrazného nádychu. Kontrastne tomu si želal, aby sa už neprebrala. Nihilista v ňom mu napovedal, čo by bolo najlepšie. Šalel, týral sa, nevzdával to. Zúfalstvo a panika sa potajme spikli proti nemu. Kŕčovito mu zviazali končatiny lanom, ktoré sa každým pohybom ešte viac zarezalo do kože.

Rozvinuli listinu s rozsudkom a začali predčítať so šialeným úškľabkom v tvári. Hriechy v podobe ženských mien, ktoré oklamal, šarmantne využil a zobral si všetko, čo práve potreboval. Ktoré si drzo zapisoval do riadkov. Na ktorých si budoval neochvejné sebavedomie. Ktorých úctu bezcitne pošliapal a vysmial sa im do tváre. Niektorým obetoval ľahostajné a klamné ospravedlnenie. Ich vtieravé a posmešné šepkanie sa mu zarývalo do mozgu. Čas platiť dlhy...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?