Veľký piatok, veľká hádka

Autor: Lucia Kučmínová | 29.3.2013 o 11:26 | (upravené 6.4.2013 o 13:34) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  733x

Na zakoreňovaní nervozity v našej rodine má bezpodmienečne podiel dlhotrvajúca zima, absencia slnečného žiarenia a blížiaca sa veľkonočná nakladačka. A práve v takýchto momentoch sa bavím sledovaním špičkových hereckých výkonov svojich rodičov v emóciami nabitej etude zvanej: Vykričme si všetko, čo sa dá!

Prudký stret dvoch diametrálne odlišných svetov. Mužského a ženského. Hádky som brala už od malej Lucie, ako pádny dôvod na rozvod. Radšej som sa bila.

Človek by si povedal, že po vyše dvadsiatich rokoch sa hrany manželstva dokonale obrúsia. Flegmatizmom. Lebo aj voda obrúsi zelené črepiny skla na dokonale hladké tvary. A skúste sa rezať s obrúsenou črepinou!

Klasická debata začala s tým, že v kuchynskej linke nie sú hrnce na svojom mieste. S mamou máme naučený rituál o poradí a mieste hrncov. Muž v domácnosti nemieni akceptovať tento nezmyselný rozmar kráľovien kuchyne, hoci na poradí potravín v chladničke bazíruje ako človek s OCD.

Pokračujeme. Mama musí urobiť  nákup pred pondelkom. A to práve zajtra, lebo v nedeľu varíme a podobne. Navyše Alenka je čerstvý meninový oslávenec, takže oslava a robota navyše. Klasický stres matky pred sviatkami. Vrodené puntičkárstvo graduje atmosféru. 1:0 pre mamu.

Otec jej kazí plány. Vyrovnáva. Napadol (tentoraz už nechutný) sneh, treba ísť ukončiť už zatvorenú a znovuotvorenú lyžiarsku sezónu v nedaľekom lyžiarskom stredisku. Že vleky frčia. Len to akosi zabudol povedať mame. Jej meniny sú fajn, ale lyže sú lyže! Otcov pesimizmus posledných dní zmizol ako mávnutím čarovného prútika. Svet je znovu krásny.

Mama sa nechce vzdať svojho polovičkého nároku na auto. Decibely direktívnych hlasov sa zvyšujú. Mamu odsúvam ďalej od ostrých predmetov. Otec argumentuje, že zima sa už končí a je to predsa posledná a jedinečná šanca. Prihadzuje ďalší argument o údržbe auta. Pekná podpásovka. Skóre už nepočítam.

Mama protestne hádže platobnú kartu na stôl. Snaží sa uzatvoriť polemiku tým, že povýplatové nákupy vybavuje tentoraz on. Nachvíľu sa zamýšľa a predstavuje si, ako musí obehať drogérie, kupovať vložky a tampóny, kúpiť správne mäso na nedeľu a na nezabudnúť zaplatiť šeky. Pesimizmus je späť. Otec protestne odúva spodnú peru.

Ale je chlap, veď sa predsa nedá. Vyťahuje argumenty o tom, že peniaze neprepíja a nefajčí, na čo mama reaguje poznámkou o obrovskom množstve peňazí, ktoré každoročne investuje do oblečenia a športových potrieb. V zime na lyžovanie, v lete na cyklistiku. Kto si myslel, že tieto športy nepodliehajú móde, mýli sa a mal by opustiť túto planétu. (Mama, balíme kufre!)

Reagujem tichým smiechom, ale zakrývam si ústa. Ak to zbadajú, mám po chlebe. Riziko, že ma do toho zatiahnu je viac, než pravdepodobné. Býva zvykom, že som konečný nárazník, ktorý musí zvládať nevďačnú úlohu najmladšieho člena. Chvalabohu, niekto klope. Vyletím zo stoličky ako blesk. Brat s frajerkou. Doniesli koláče. Spievam aleluja, všetci sú zas milí!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?