"Človek sa rodí sám a umiera sám."

Autor: Lucia Kučmínová | 25.3.2013 o 13:48 | (upravené 26.3.2013 o 15:02) Karma článku: 8,35 | Prečítané:  889x

Dnes, tesne pred jedenástou som si našla mail. Od človeka, ktorý posledných pár mesiacov zohrával v mojom živote dosť zásadnú úlohu. Stále bude, len už trochu inak. (Nenávidím minulý čas.) Poslal mi článok od istého Jána Menděla s názvom Láska s láskou nesoutěží. Napriek rozsahu každopádne odporúčam prečítať!

Po tvári sa mi kotúľali slzy ako hrachy. Najmä tam, kde sa píše, ako máme právo vybrať si, či budeme mať rodinu, partnera, alebo zostaneme sami.  Všetci sme boli odmalička vystavený pôsobeniu okolia, ktoré do nás ukladalo nádeje, čas, vedomosti, zručnosti. A spoločenské stereotypy. Mňa nevynímajúc.

Vyštudovať nejaký poctivý odbor je plusom,ale od ženy sa tak neočakáva. Že sa mám vydať, najlepšie za svojho prvého chlapa. Veď ako by to bolo žiť len tak na kope ako psy. Postupne porodiť 2-3 deti, z toho aspoň jedného syna, nech má kto dediť meno. Nech nerobím hanbu ani jeho rodine. Deti musia byť samozrejme pokrstené, birmovka je srdečne vítaná, budú mocť byť krstní rodičia. Nájsť si prácu, v ktorej zanechám svoje najlepšie roky. Aspoň v nedeľu navštevovať kostol. A najlepšie všetko uskutočniť v blízkosti rodiska, nech to babky a dedkovia nemajú k vnúčatám ďaleko. A neustále sa držať v realite, pri zemi a v centre priemeru.

Popravde som si za tie roky z toho vybudovala slušnú fóbiu. Niekoľkoročné reči typu: Počkaj, veď ty sa s vekom ukľudníš, No čo Lucia, kedy pôjdeme tebe na svadbu? Už si na rade! a podobne, sú pre mňa ako ísť so slepými nábojmi na poľovačku. Keď som bola decko, nehrala som sa s bábikami. Viete, tie klasické hry na mamičky. Okej, ostatné to hrali, nestarala som sa. Ja som mala svoj futbal, bicykel a lezenie po stromoch. Nie že by som nemala rada deti, skôr naopak. A skôr tie cudzie.

Popravde chovám veľkú úctu k ľuďom, ktorí si s láskou a s radosťou založia rodinu, udržiavajú ju v určitej jednote a ešte k tomu vychovajú skvelé decká. Tu by som rada upozornila, že nehovorím o ľuďoch, ktorí deti len vyrábajú, to vie každý primitív, ktorý ovláda aspoň základy kopulačných pohybov.

Čo sa týka manželstva, sama za seba ho neuznávam. Vyrástla som v kompletnej rodine, kde sa neskloňovalo slovo rozvod ani len u susedov. Absolútne kľudná, idylická rodina, s príkladnými rodičmi. Nekecám! Napriek tomu sa vo mne zakorenila mantra Svadba, nie!. Možno som ako malá nemala vzhliadať k emancipovaným ženám a pozerať Nevestu na úteku.

Nemusím sa hanbiť za to, že nemám chuť obliecť si biele šaty a povedať očakávané "áno". Že som samotárka a že chcem žiť podľa vlastných pravidiel. Pravidiel, ktoré nikomu neubližujú, neponižujú a neporušujú ľudské ani štátne zákony. Ktoré rešpektujú  slobodu a jedinečnosť každého z nás, právo rozhodnúť sa a nepovyšovať sa nad to, akú cestu si zvolili druhí. Robí to zo mňa egoistu?

Celé moje doterajšie roky sprevádzala veta: "Buď sama sebou, za každých okolností." Teraz pre mňa dostáva oveľa zmysluplnejší rozmer.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?