O matke, otcovi a hmle (Nedeľa, 14.10.2012)

Autor: Lucia Kučmínová | 24.2.2013 o 12:43 | (upravené 5.3.2013 o 10:35) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  500x

Nenávidel nedele, na druhej strane si ich vedel spríjemniť. Nezdvíhal telefón a chodil na obed sám. Tak sa vyhol premene na večne nespokojný typ, ktorý chodí do najdrahších reštaurácií a hádže príbor po čašníkovi, ak sa mu zdá polievka málo teplá alebo predjedlo príliš slané.  Stačilo mu, že si to predstavil. Priemerne vyzerajúci s nadpriemerne veľkým počtom núl na konte okrem denníka skrýval viac...

Samotár, ktorý si teatrálnosť vedel odpustiť. Aj tak by nevyšiel z tieňa jeho matky. Excentrická divadelná herečka staršej generácie, vždy vo vedľajších úlohách. Milujúca svoj život, niekoľko desiatok parochní a všetkých mužov, s výnimkou jej vlastného. Pamätal si,  že skoro nikdy nebola doma. Vymetala večierky na počesť premiér, derniér, druhého aj ôsmeho predstavenia. Ale majstrovsky vedela do pár minút denne vtesnať toľko lásky, že sa na ňu jej syn nedokázal hnevať.

Aj keď mu nikdy nezalepila rozbité koleno leukoplastom, neupiekla tortu na narodeniny a nikdy nebola triezva. Nehovorila mu, že chcela mať radšej dcéru. Nemusela. Prezliekala ho do svojich šiat, občas ho nalíčila a za ucho mu dala trochu parfému. Mal to rád, ten parfém. Lebo aj keď znovu niekam odišla, bola stále s ním v tej kvapke za uchom. Aspoň na pár hodín. Veľmi ju ľúbil.

Potom prišlo to, čomu jeho vnútorný hlas hovoril hmla. Keď sa zastavil gramofón a na zem sa rozsypal púder. Keď ju našiel nehybnú v izbe. Keď vystrašený klopal susede na dvere a keď páni v uniformách zbierali biely prášok z jej pozláteného zrkadla. Keď otec potichu plakal v kuchyni. Keď spolu stáli pred jej rakvou a keď sa mu cudzí ľudia dotýkali hlavy a chrlili slová ľútosti.

Niektorých mužov poznal, prespávali u nich doma, keď mal otec nočné. Ani brvou nepohli, jej smrťou bolo všetko spečatené a s pokojom v duši sa mohli vrátiť k svojim manželkám, deťom a novým milenkám.

Nič z toho do denníka nenapísal.

Rišo si ako 13-ročný odkrútil pár hodín v poradni ženskej s podivnými skratkami pred a za menom. Vtedy ešte nerozoznal rozdiel medzi psychológom a psychiatrom a doteraz mu to bolo jedno. Nechápal, na čo tam musí ísť. Nebil sa, nerebeloval, neukazoval spolužiačkam penis a ani nefajčil. A učenie ho bavilo. No aj tak triedna učiteľka odborným okom usúdila, že on raz určite vystrieľa polovicu baráku.

Pani doktorka recitovala odborné termíny bez štipky súcitu, zato s chladným profesionalizmom. Že stále neprešiel fázou smútenia a že plač je katarzia, ktorá nám pomáha zmieriť sa so smrťou. To isté, čo mu povedal ten týpek predtým. Táto mala aspoň obtiahnutú blúzku. Mala cez štyridsať. V miestnosti bola zima a on už čo to vedel z biológie.

Baby si dlhú dobu nevšímal. Nevšímal si vôbec nikoho. A práve to bolo jeho rokmi overené eso, dobre ukryté vo flanelovom rukáve. Na statuse lúzra ročníka si založil svoju čitateľskú vášeň. A kto veľa číta, veľa sa dozvie. Na základnej to imponovalo škaredým bifľoškám. Neskôr tým pekným. Flanelky vymenil za biele košele a vychutnával si gradujúcu žiadostivosť noviciek.

Na výške si o ňom písali na lístky, do skrípt a na steny. Že má zelené oči a to sú vraj najlepší milenci. Babské kecy vedia urobiť parádnu reklamu a ešte lepší rating.

Keď vyšiel na ulicu, už ho tam čakal taxík. Keď už chcel zavrieť dvere, všimol si brunetku, ktorá na ten svoj ešte len čakala.

- "Slečna, máme rovnaký smer?" spýtal sa jej a automaticky si pomyslel na dátum.

S vážnou tvárou sa na neho zadívala: "Môžeme to zistiť."

Usmiala sa a nastúpila k nemu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?