Uchopte televízor a vyhoďte ho oknom!

Autor: Lucia Kučmínová | 15.2.2013 o 10:35 | (upravené 15.2.2013 o 10:44) Karma článku: 15,07 | Prečítané:  2173x

Televíziu občas zapínam ako podmaz pre čítanie, písanie, učenie, spanie, alebo čokoľvek zmysluplnejšie. V 99% prípadov nie je mojim ústredným zámerom zhliadnuť obsah. Ale to, čo som malými nedopatreniami zahliadla za (ne)poslednú dobu nemá obdoby a poburuje aj zvyšky každého súdneho rozumu, ktorý poctivý Slovák neutopil v poctivom alkohole. A dosť, zvreskla hysterická Lucia.

 

Najprv som stále nevedela prísť na to, čo vo mne vyvolávalo to nepríjemné nutkanie na zvracanie, zvyšovanie teploty, podráždenosť a bludy. S obavami som si už takmer šla kúpiť tehotenský test. Ale v tom zasiahla božská prozreteľnosť a ja som na to prišla. Nekvalitné televízne šlajzy sa naakumulovali v tak krátkom čase a v tak toxickom množstve, že ma už zachráni len emigrácia na nejaký odtrhnutý kus ľadovca ďaleko od wifi a značného percenta dutých hláv.

Tak si to prakticky vyskúšajme. Uchopte do rúk akýkoľvek televízny program. Ak nemáte, vygooglite si ho. Nalistujte si/Kliknite na ktorýkoľvek deň, hoci aj przniteľa týždňa, zvaného Pondelok. (Malá rada, čím viac pôjdete ku koncu týždňa, tým máte väčšiu šancu, že utrpíte psychickú ujmu.)

Program je možné zhrnúť do niekoľkých bodov a obsiahnete v nich naozaj všetko:

- Kriminálky z rôznych kútov sveta, najnovšie aj z Istanbulu. Zlatý major Zeman a jeho 30 prípadov (Studňa je najviac!).

- Súťaže, reality show o varení, tancovaní, farmárčení, pseudospievaní. Čím viac sa opijú, pobijú, vyzlečú a ovracajú , tým lepší rating. A hlavne, nech to vyzerá dôveryhodne.

- "Akože reality show"- myslím ten povrchný útvar o grupe ľudí nahromadených v jednom byte s nechutným prízvukom našej metropoly. Ja viem, my CP- čkári radšej Kebab do ruky,alebo drôtom do oka.

- Odovzdávania cien- za najkrajšie kopačky, za najväčšiu žijúcu umelinu, za najkrajší výtvor (alebo výkal?). A čo ceny za najlepšie dochutenú sviečkovú, najkrajšie upletený vrkoč, alebo zašitú ponožku???

- Relácie o ľuďoch- ich utrpení, stretnutiach, či inej forme hrania na city. Nutná voľba nervy drásajúcej hudby, nejaké šteniatka, kulisy, deti a tak. Nová spoločnosť nutne potrebuje nový umelecký šat. Moderný extrémny hyenizmus.

- Telenovely, sitkomy a soap opery- z panelákov, statkov, z policajných staníc, zo zbohatlíckych rodín v Kalifornii, o epochálnom zmŕtvychvstaní Džejára. Zmierme sa s nimi, kým budú diváci, budú aj telenovely. Tak ako bude aj predvolebný guláš a ponožky v sandáloch.

- Televízne noviny-  pokiaľ budem chcieť vidieť serióznu žurnalistiku, prečítam si SME, Pravdu, alebo HP. Na čoraz stúpajúcu bulvárnosť, familiárnosť a nespisovnosť si, bohužiaľ, nezvyknem. A keď budem chcieť počuť hrejivé slová a žoviálnosť, skočím si do gay baru.

- Relácie o showbiznise- môžu slúžiť na utvrdenie svojej normálnosti, dobrého vkusu, či absolútne normálneho stredoeurópskeho odtieňa kože a farby vlasov (nie, hnedá ani čierna nie je znakom rakoviny, syfilisu a porúch štítnej žľazy). Nie je odveci podľa predlohy v istej podvečernej relácii skontrolovať, že prsia nemusia nutne začínať tesne pod krkom a že nie je nutné mykať hlavou, aby sme upútali. A že vyzerať na 40 v 40 rokov je úplne normálne a netreba si preto svietiť do očí, či strieľať do hlavy.

- Reklamy- pozeráme ich a zrazu film. Smutné, ako vedia filmy otráviť plnohodnotný program spotrebiteľa bažiaceho po akciách, alebo veciach, ktoré si aj tak nikdy nekúpi. Aspoň že frčia stále dookola, niekoľko mesiacov, nezávisle od toho, že je už leto a už avizujú Vianoce, alebo že máme myslieť v 20tke na dôchodok, na ktorý aj tak nepôjdeme.

- Nesmiem zabudnúť na treťotriedne akčné, katastrofické a iné kvalitné kinematografické chuťovky, napr. o krvilačných mravcoch, ktoré rozložia ešte bežiacu kravu za 1 minútu, o zubatých vagínach, o šiestich litroch krvi len v samotnom ukazováku, o mužoch, ktorých sa bojí aj sama smrť.

To sú dôvody prečo televízor nepozerám. Prečo som kritická k tomu, pri čom si budem kaziť oči. A prečo si pre vizuálny zážitok radšej zvolím Raňajky u Tiffanyho alebo Na východ od raja. Teda ak nevyhrajú iné dva najúžasnejšie vynálezy ľudskej rasy. Kniha a hudba.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?